Separační úzkost: MÝTUS?

Nemůžete nechat svého psa chvíli o samotě doma, v autě nebo kdekoliv jinde? Ihned kňučí, štěká, likviduje okolí? Možná trpí "separační úzkostí".

Co je separační úzkost? Je to stav tísně a odloučení pramenícího z odloučení blízké osoby (může být i další pes).

Kdo jím trpí? Položte si tuto otázku s návratem obrázků do minulosti. Viděli jste někdy dříve vesnického psa trpícího steskem po svém majiteli? Nikoliv. Tito psi totiž vyrůstali sami. Separační úzkost se týká především "bytových" psů a souvisí samozřejmě se změnou postavení psů ve společnosti, kdy jsou psi nyní členy našich rodin. Tráví s námi tedy drtivou většinu času a na to si musíme dát pozor, tady to právě celé začíná.

K dětem jsme tvrdší než k našim psům. Dítě nemáme problém odložit do vedlejší místnosti pro odpočinek, umístit ho do ohraničené postýlky. Ale máme problém psa umístit do vedlejší místnosti do klece, či na zahradě do kotce. I dítě tímto učíte samostatnosti a odpočinku. "Moderní" výchova dnes říká, že děti by neměly být nikdy samy, ale co nejvíce s matkou. Poté mají děti problém být sami bez maminky. Náhoda? Separační úzkost?

Jak vzniká?

Kritická fáze: 12.-16.týden

Příčinou je přílišná závislost na majiteli, který svého psa nenaučil být sám. Kritická fáze je mezi 12. - 16. týdnem věku psa, kdy si pes tvoří sociální vazby. Pokud je v tomto období pes téměř neustále s někým, vytvoří si velmi silnou sociální vazbu (závislost) a problém je na světě. Proto buďte obezřetní pokud si například pořizujete štěně starší 16. týdnů a ono do té doby bylo pořád se svou matkou, chovatelem, atd. Už chovatel by měl učit štěňata, aby byla samostatná. Doporučuji si přivést štěně od chovatele, co nejdříve je to možné (8. týden) a využít času do 12. týdnu k učení samostatnosti a pak na to v kritickém období (12.-16.týden) pouze navázat. Se samostatností poté nebudete mít žádný problém.

Pravidla soužití

Aniž si to během našeho soužití uvědomujeme, tak pes tráví velmi málo času sám. Téměř pokaždé je s nějakým členem rodiny, či s jiným psem. Pokud jsme doma, téměř nikdo neučí psa, aby byl sám i v naší přítomnosti doma. Doporučuji, aby byl denní režim upraven tak, aby během dne trávil pes čas o samotě. Pokud máte více psů. Musíte psy i oddělovat. Pokud chcete dosáhnout samostatnosti, musí pes být sám, jak nejvíce je to možné.

Nastavte si doma pravidla soužití. Denní režim psa: venčení, trénink, odpočinek (být sám), být s rodinou, procházka, hra, odpočinek, spánek, atd.

Také učte psa, aby akceptoval omezení. Dneska mnoho psů (stejně jako dětí)

Chybějící trénink

jistě jste si již všimli

Jak naučit samostatnost?

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci velit sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem ut enim ad minima veniam quis nostrum exercitationem ullam.