Rozhovor s Tobiasem Oleynikem

31.10.2017

Přinášíme Vám obsáhlý rozhovor s jedním z nejtalentovanějších trenérů současnosti Tobiasem Oleynikem. Otázky kladli Kris a Tonia Kotsopoulosovi.

Tobias Oleynik

 • 3. místo mládeže v Německu
 • 2. místo LG-FCI Nordrheinland
 • 1. místo Bundes FCI
 • 2. místo Bundesseigerprufung
 • 7. místo WUSV 2017

Zdravím Tobiasi, předem bych chtěl moc poděkovat za možnost udělat s tebou rozhovor.

Potěšení je na mé straně.

Začněme od začátku. Jak jsi se dostal k trénování psů?

Vyrůstal jsem v malé vesničce asi s 800 obyvateli. Už odmalička jsem miloval zvířata. V sousedství byla ovčí farma. Téměř každé odpoledne jsem trávil čas se svým ovčákem Norbertem. Zbožňoval jsem jak ovce, tak psy. Tak se stalo, že během letních prázdnin měl 12-letý Tobias na starosti stádo 2000 ovcí. Byla to se psy úžasná práce a výdělek byl fajn benefit. Obvykle sem měl s sebou dva ovčáky. Jmenovali se Prinz a Funny a byli neuvěřitelní. Byl jsem ohromený tím, co psi dokážou, když se jim dopřeje tréninku. Během dne sem miloval učit je různé triky. Musím dodat, že to byla pro mě vždy ta nejlepší část dne. Měl jsem velkou chuť zjistit další možnosti a chtěl sem vědět více o trénování psů. Naštěstí v naší malé vesničce byl cvičák, které se jmenovalo Albreht. Rozhodl jsem se ho navštívit. Vzrušení a nadšení, to byly mé pocity poté, co jsem mohl vidět. Ihned jsem se chtěl stát psovodem. Bohužel mi to trvalo ještě 2 roky než jsem přesvědčil rodiče. Zbytek už je známý...

Než se posuneme dále. řekni nám ještě něco o tvých úspěších. (k 2013)

V roce 1997 jsem začal trénovat psy. Od té doby jsem dosáhl téměř všeho, co se týče Německého ovčáka. Chybí pouze titul mistra světa.

Tobias - psovod

 • Junior Champion - Regionals
 • 3rd place German Junior Championship
 • 2nd Place LG-FCI Nordrheinland
 • 1st Place Bundes FCI
 • 2nd Place Bundessiegerprüfung
 • 7th Place WUSV-WM

Tobias - trenér

 • Champion Regionals a several times (LG-Nordrheinland)
 • 2 x times Campion of the BSP - Bundessiegerprüfung German Shepherd Club
 • 2 x times Vice-Champion of the BSP
 • 1 x Vice World Champion

Kamarád z Nové Zélandu mi poslal emailem Tvé video, které je na webu, a když sem to viděl, byl jsem doslova ohromen. Byl jsem ohromen, protože vím, co to obnáší, dosáhnout takovýchto výsledků. Pověz nám něco o tvé filozofii.

Musíte mít dobrý plán. A podle mého názoru se dobrý trénink skládá ze 4 fází:

 1. Ukažte psovi, co má dělat
 2. Motivujte svého psa, aby to chtěl dělat
 3. Motivujte svého psa, i když on sám není motivovaný (negativní posílení)
 4. CMS - Conflict Management System

Myslím, že spousta psovodů je jen v prvních fázích. Motivují psa a vysvětlují mu, co má dělat. Tímto způsobem mají velmi dobře připraveného psa pouze do bodu, když to pes chce dělat a nejsou připraveni na situaci, kdy to pes nechce dělat. Systém je poměrně jednoduchý. Když pes něco udělá, tak něco získá. Je zde hranice a tou je, když pes poslouchá. Ale dříve či později nastane situace, kdy pes i neposlechne. A na tuto situaci musíme být připraveni. A tady nastává otázka, jak se na tuto situaci připravit. Je opravdu nutné použití negativního posílení (stimulus control)? ANO! Pro bezpečnost jak psa, tak okolí! Musí zde být jasné, že poslechnutí i neposlechnutí má svůj důsledek.

Od té doby, co jsi začal trénovat psy, kolik se toho změnilo?

Změnilo se toho spousta. Nyní lidé vědí mnohem více o různých možnostech tréninku psů.

S Tvým psem Kubou jsi dosáhl neuvěřitelných výsledků. Kuba ukazuje neuvěřitelnou motivaci. Jak moc je chování ovlivněno tím, jaký Kuba je, nebo je to systémem tréninku?

On je vlastně Kuba poměrně líný pes. Velmi si užívá nic nedělání a ležení na gauči. Musíte rozumět tomu, jak se psi učí a jak funguje motivace. Ve výsledku je to tedy systémem tréninku než tím, jaký Kuba je.

Já jsem také svědkem neuvěřitelného progresu v genetice. co myslíte Vy?

Je to genetika nebo systém tréninku, co dělá to zlepšení? V minulosti jsme měli velmi dobré psy, ale nyní máme stále v chovu řadu onemocnění. Ale nemůžeme popřít, že v dnešní době mají lidé mnohem více znalosti o chovu. A doufejme, že to povede ke zlepšení chovu a ne jen k profitu z něj. V šoubiznisu je taková fráze "sex je to, co dělá obchod". Musím poznamenat, že něco podobného vidím v chovu Německého ovčáka s tím, že "tituly jsou to, co dělá obchod". Samozřejmě, že každý chovatel chce lepší genetiku. Ale ve finále potřebuje jen prodat štěňata. A je daleko lehčí prodat štěně po otci, který je šampion. Obávám se, že řada chovatelů dává poté přednost výběru dle počtu titulů, než že by sledovala zájem celého chovu.

Vždy tady byla velká otázka: přírodní dispozice psa vs výcvik. Jak se k tomuto stavíš?

V minulosti byl jen jeden důvod, proč jsme chovali psy: k práci! Pokud se Novofunlanďan bojí vody, policejní pes se bojí lupiče, pak bychom měli hodně zpozornět. Výcvikem můžeme udělat opravdu hodně, ale nikdy nemůžete jít proti přírodě! Genetika samozřejmě hraje roli, ale trénink dokáže mnohé, pokud víte jak na něj.

Používáš rád v tréninku potravu? Proč ano anebo proč ne?

Miluji trénink s potravou. Je to skvělý způsob, jak psy učit a rozvíjet technické věci. Pes se učí mnohem snáze na nižším stupni "drivu". Přesto používám potravu na začátku. Později, když pes již cvikům rozumí a dělá dobrou práci, tak mu samozřejmě za práci zaplatím lépe. Například míčkem.

Chováš i psy?

Ne, já je jen trénuji.

Jak vypadá tvůj běžný den?

Ráno jdu venčit jako každý. Kombinuji procházky s cvičením. tato je část dne, kdy můj pes dostává snídani. Během dne jsem buď v kanceláři nebo cvičišti ve své psí škole. Moji psi jsou pořád se mnou až na výjimky, kdy jsem mimo zemi. po práci ihned jdu trénovat se svými psy. Nedělám toho moc, ale stále rozvíjím učení psa a procvičuji povely. Většinou to jsou krátké shaping tréninky, které utvářejí celkový obraz.

Pověz nám, jak připravuješ své psy na WUSV?

Naštěstí jsem během posledních let připravoval psy pro řadu rozličných psovodů. Musím Vás zklamat, pokud čekáte něco převratného. Závod je závod. Není zde žádný rozdíl, jestli připravuji psa první BH nebo na WUSV. V obou případech potřebuji psa ve výborné fyzické i psychické kondici. Klíčem je spíše, kdy jsem já a pes připraven ke zkoušce nebo závodu. Pes již totiž pracuje bez vodítka a bez míčku. Nechte mě to přirovnat k tomu, jako když učíte dítě plavat. Na začátku také používáte různé pomůcky, jako jsou rukávky. Až po několika měsících tvrdých tréninků se společně rozhodnete pro závod v plavání. A nyní to přijde, těsně před závodem za Vámi dítě přijde s tím, že by chtělo zpátky rukávky. Podle mého názoru není většina psů, co vidím na zkouškách či závodech, ještě dostatečně připravena. A mojí prací je naučit je, jak psy připravit.

Na soutěžích je zde nervozita. Jak velký vliv to má na psa, když to cítí ze svého psovoda?

Myslím, že psi jsou velmi citlivý a mohou cítit, když jsme nervózní. Ale proč jsou psovodi nervózní? Nervózní z toho, že pes bude cvičit na závodech tak, jako obvykle na tréninku? Co kdyby byl pes dobře připraven a Vy se pak na něj můžete spolehnout? Hádám, že pak byste tak nervózní nebyli...

Je zde nějaký vzkaz, co byste sdělil závodníkům?

Věřte v nejlepší, buďte připraveni na nejhorší.

Na jaře míříš do Austrálie. Co plánuješ?

Jsem zvědavý na lidi a chci poznat zemi. Plán je uspořádat 3 semináře. Jeden v Melbourne a další v Sydney. Oba semináře budou o mém tréninkovém systému. Bohužel není možné vše vysvětlit a ukázat ve dvou dnech. Pro tento případ se chystám do Austrálie ještě třikrát, abych vysvětlil vše od A po Z. Rád bych psovodům předal manuál, jak vytvořit cvičení úplně od začátku pro soutěžního psa. To je můj cíl. Mam již tolik seminářů za sebou, kde se snažím své myšlenky představit v pár dnech, ale většinou se nedaří předat celý ucelený obraz. Touto cestou předám mnohem více než, kdybych to rozdělil po menších seminářích.

Tvůj plán je také, aby na semináři bylo pouze 30 lidí. Proč?

Kvalita je přednější než kvantita. Z tohoto důvodu jen 30 lidí. Bude dostatek času pro to, vše vysvětlit ve všech cvičeních. Bude zde čas na otázky. Myslím, že je to i daleko lepší pro každého účastníka. Zjistil sem, že tato skupina se zlepšuje poté daleko lépe.

Děkuji Tobiasi a přeji mnoho štěstí.

Bylo mi potěšením.

Váš tým Psí školy Arka "I pes k nám mluví... Naučme se mu rozumět".