Obezita u psů

Když chceme trénovat psa (výchova a výcvik psa), tak se nikdy neobejdeme bez jeho motivace. Je to pravidelné téma u každé tréninkové lekce. Ruku v ruce s tímto tématem však vystupuje na povrch další téma. A tím tématem je optimální kondice psa, případně obezita psa.

Přes polovinu populace v ČR trápí nadváha či obezita a bohužel, jak už to tak bývá, tak podobné číslo postihuje i naše čtyřnohé parťáky. I když to s těma velkýma dávkama krmiva, kusem žvance od stolu, při vaření, otevření lednice, ládováním pamlskama myslíme dobře a v první chvíli se snažíme našemu psovi dopřát, z dlouhodobého hlediska mu škodíme.

Rizika nádvahy či obezity

Rizika spojená s nadváhou či obezitou jsou velmi podobná jako rizika u lidí a jsou to především zdravotní problémy jako náchylnost k onemocněním srdce a krevního oběhu, problémy s klouby a kostmi, artróza, cukrovka, potíže s dýcháním, onemocnění kůže, zvýšená náchylnost k infekcím a celkově snižuje délku života. Co se týče tréninku, tak je třeba říct, že snižuje motivaci pokud používáme jako motivátor žrádlo.

Jak poznat, že můj pes už je tlustý?

To je nejčastější otázka. Každopádně je zde několik jednoduchých pomůcek či berliček, jak to zjistit. Tuk se u psů usazuje především na hrudníku, bedrech a břichu. Psovi se správnou kondicí, když přejedete po hrudi, tak bez tlaku byste měli ucítit všechna žebra, poslední dvě by měla být dokonce viditelná. Pokud je tedy nenahmatáte, Váš pes má nadváhu. Nenechte se ani odradit hustou srstí s podsadou. 

 • po přejetí prsty po hrudníku bychom měli bez tlaku cítit všechna žebra
 • poslední dvě žebra viditelná
 • pevná stolice
 • pes nemá větry
 • vykasané břicho
 • kosti u kořene ocasu lehce viditelné a snadno hmatatelné

Utlumení potravinového reflexu

Pravidelným a dlouhodobým překrmováním Vaše psa dojde k utlumení potravinového pudu a s ním spojeného potravinového reflexu. Nejčastěji se projevuje: 

 • odmítáním potravy
 • nedožíráním 
 • odmítáním potravy dle chuti

POZOR! Útlum potravinového reflexu nemá přímou souvislost s pocitem hladu či kondicí psa! Tzn., že i hladový pes může mít utlumený potravinový reflex a naopak pes nažraný, bude mít stále reflex žrát. Také tlustý pes může mít zdravý potravinový reflex a naopak pes vyhublý na kost může být potravinový reflex utlumený.

"Pes nezná pocit sytosti jako člověk"

Jaká je ideální velikost krmné dávky nepoznáte z rad, počítání kalorií, ideální hmotnosti daného plemena či tabulek na krmivech. Ale poznáte to jen dle kondice a pohody Vašeho konkrétního psa.

Hill´s Pet Nutrition
Hill´s Pet Nutrition

Důvody nadváhy

Nejčastějším důvodem je větší přísun krmiva, než je jeho výdej. V tréninku je to nezohledňování pamlsků. Příčinou však může být i kastrace, či zdravotní onemocnění. Dalším trochu lidským problémem je náš pocit, že pes má hlad a není sytý. Pes nezná pocit sytosti jako člověk. Psovi stále zůstali vlastnosti z vlků, kdy skolili velkou kořist doslova se přežrali a pak zas několik dní i týdnů hladověli. Sytost tedy pes nezná. Co se týče hladu, tak pes je oportunista a jakmile bude mít možnost získat potravu, tak se o tuto možnost ihned pokusí. Především pokud jsme ho naučili loudit u stolu či při vaření. Dále jsou zde plemena, která jsou geneticky více žravá. To však neznamená, že potřebují více jíst, ale naopak chovatel má mít větší zodpovědnost při udržování kondice.

 • vyšší příjem než výdej
 • málo pohybu
 • nezohledňování pamlsků
 • kastrace
 • zdravotní problém

A jak do "plavek"?

Pokud vyloučíme zdravotní problémy, s kterými Vám poradí Váš veterinář, tak je to postupné snižování krmné dávky. Rozhodněte nesnižujte váhu skokově, ale postupně. Ideálně 2% tělesné váhy týdně. A tímto postupem dojít po krůčcích k optimální váze. Samozřejmostí je zvýšený pohyb. Pomoci si můžete taktéž dietními granulemi či jiným dietním žrádlem. A zase naopak, poud máte psa sportovce, tak je nutné tuto aktivitu zahrnout do jeho skladby jídelníčku. Taktéž pokud chováte psa venku a teplota klesne pod 10 °C, tak pes potřebuje více energie z důvody tvorby tepla pro své tělo.

Váš tým Psí školy Arka "I pes k nám mluví... Naučme se mu rozumět."