Jak na klikr

Aktualizováno 22.4.2017

V článku Co je to ta "pozitivka" jsme se dozvěděli, že pes se učí neasociativně a asociativně. U asociativního učení, tedy jak u klasického podmiňování (spojování dvou podnětů), tak u operantního podmiňování (spojení chování a jeho důsledku) dochází ke spojování do 3s. Cokoliv nad 3s (ve výcviku používáme 5s) je již rozpojeno a pes si to nedokáže spojit (z tohoto důvodu nemá cenu psa trestat, pokud přijdete domů a je tam loužička). Pokud psovi vysvětlujete něco nového, je třeba aby k tomuto spojení došlo do 0,5s. Toto je jeden z důvodů, proč se ve výcviku používá signál pro odměnu, protože kdo z nás stihne psa odměnit do 0,5s a ještě, když je například od nás vzdálený? A nejčastější formou signálu pro odměnu je právě klikr.

Jak klikr funguje?

Klikr funguje na principu Pavlovského klasického podmiňování. Jedná se jednoduché spojení dvou podnětů. Pes se učí, že jeden podnět předchází druhému. Podmíněný podnět (zvuk zvonečku) předchází nepodmíněnému podnětu (žrádlo). Díky spojení dochází k tomu, že pes má již u podmíněného podnětu (zvuk) stejnou reakci jako kdyby dostával nepodmíněný podnět (žrádlo). Ruský akademik Pavlov ho popsal právě u slintajích psů, kteří začali slintat, již při zaznění signálu, které označovalo příchod žrádla (viz. obr.). 

Znamená to tedy, že signál pro odměnu (zvuk klikru) vyvolá stejnou reakci v mozku psa, jako kdyby si myslel, že už má právě fyzicky žrádlo. Klikr je tedy odměna. Není to samozřejmě fyzická odměna, ale díky Pavlovskému podmiňování jsme mozek psa oklamali a pes si myslí, že opravdu dostal fyzickou odměnu. Klikr má v tuto chvíli funkci tzv. sekundárního posilovačeVIDEO. V lidském světě je například dobrý příklad zvuk vrtačky u zubaře. Znáte to? Nějaký zvuk Vám ho připomene a hned cítít bolest (emoce), i když fyzicky Vám do zubů nikdo nevrtá. Nedokážete to ovládat vůli... to je síla klasického podmiňování. Stejným způsobem funguje klikr, ale samozřejmě ve spojení s pozitivními emocemi (pocit štěstí).

Proč potřebujeme signál pro odměnu (klikr)?

 • z důvodu času - odměnit psa včas (u vysvětlování je nutné do 0,5s)
 • z důvodu místa - odměnit psa na vzdálenost
 • z důvodu komunikace - pes bohužel neumí česky, signál pro odměnu je jasná informace pro psa, které rozumí
 • z důvodu oddělení motivace od chování - aby nám pes nefungoval pouze, pokud vidí pamlsek nebo míček
 • z důvodu variabilního odměňování - proměnlivé odměňování

Jaké má klikr funkce?

 • komunikace - znamená pro psa "ANO"
 • odměna - vyvolá totožné emoce jako fyzická odměna
 • označovač - odmění přesně ve chvíli a v místě, kde chceme
 • ukončení chování - v základním konceptu klikr vždy znamená zároveň konec chování
 • místo odměny - dává informaci psovi, kde se nachází fyzická odměna (nejčastěji u psovoda)

Musí to být vždy klikr?

Signálem pro odměnu nemusí být jen klikr, ale dá se říct, že cokoliv, když dojde právě ke spojení nepodmíněného podnětu (odměny, která vyvolá pocit štěstí) s nepodmíněným podnětem (signál pro odměnu). A signálem pro odměnu tedy může být

klikr, píšťalka, gesto, laser, slovo atd.

Jak tedy začít?

Než budete moci začít, tak musíte nejdříve mít motivaci psa. Více v článku Motivace psa. Pokud nebudete mít vyřešenou motivaci psa, tak nelze začít ve spojování signálu pro odměnu (klikr) s odměnou. Aneb pokud je pes přežraný, má utlumený potravinový reflex a doma nedožírá či až odmítá pamlsky, tak to pro psa není odměna a nemůžete tedy tuto "odměnu" spojovat s klikrem.

Pokud máte však motivaci psa vyřešenou, tak můžete začít ve spojování signálu pro odměnu (klikr) s odměnou. Jaký je postup? Začněte nejdříve doma v klidném prostředí:

 • připravte si odměny do pamlskovnice nebo kapes, odměny nesmí pes vidět a ani si je nepřipravujte do ruky
 • na začátku doporučuji psovi podávat odměny do misky a poté až psa odměňovat z ruky
 • naklikání psa vždy v pořádí: klik -> sáhnutí pro odměnu -> podání odměny psovi (nacvičte si nejdříve bez psa)
 • mezi klikem -> podáním odměny psovi nesmí být větší časová prodleva než 3s (zezačátku klidně současně)
 • vždy maximálně 10 opakování v jedné sérii

Jak poznám, že mam již klikr zavedený?

 • po kliku pes projeví radostné emoce
 • po kliku přiběhne a dožaduje se odměny
 • po kliku začne slintat

Jakmile máte klikr zavedený, tak pamatujte, že nyní musíte již dělat pauzu 2s mezi "klikem" a podáním odměny. Proč? Aby proběhl reflexní oblouk a pes si tak vůbec uvědomil, jakým chováním "přivolal" klik. A nezapomeňte, že "klik" neříká nic o kvalitě ani o kvantitě odměny. vyhněte se tedy prosím tomu, že klik = jeden malý kousek potravy.

Klikr jako sekundární posilovač

Mnoho psovodů a trenerů bohužel často podceňuje sílu klikru jako sekundárního posilovače, tedy, že samotný klikr se díky reflexnímu spojení s odměnou stává sám o sobě odměnou, a je velká škoda, že této skutečnosti nevyužívají. A psa tudíž tzv. nenaklikávají a netvoří tak pevnou reflexivní souvislost mezi klikem a odměnou a připravují se tak o sílu sekundárního posilovače a zůstávají pouze u klikru jako tzv. označovače.

Psa odměníme 2x

Díky síle klikru jako sekundárního posilovače tak psa vlastně odměňuji 2x:

 • 1x - kliknutím
 • 1x - fyzickou odměnou

Psa takto jednoduše odměnit 2x by jste jinak nezvládli, klikr tak nabízí obrovskou produktivitu a efektivitu tréninku.

Jak to tedy probíhá?

Na následujícím obrázku lze vidět, jak probíhá reakce v mozku psa. U "naklikaného" psa se velmi často setkáváme, že samotný klik je větší odměnou než ta následující fyzická odměna. Tato reakce vzniká díky reflexivnímu spojení klikru a odměny. V praxi se projevuje tím, že pes po zaznění klikru už ani nechce fyzickou odměnu, protože již byl odměněn klikrem. Stejným způsobem se i samotný cvik může stát sám o sobě odměnou.

Dobití klikru

Po zaznění klikru máme až 5s pro podání fyzické odměny, doporučuji však 3s. Jak lze vidět z grafu, klikr odměňuje přesně v daný moment a poté mám spoustu času pro "dobití" klikru a ješte jednou odměnění fyzickou odměnou. Klikr tak můžu použít i samotný jako odměnu, ale pozor, aby neztratil sílu, aby se tzv. nevybil. Lze tak klikr použít například pro variabilní odměňování.

Pomocí "klikru" tedy psa odměníme 2x, 2x chování posílíme = potřebujeme 2x méně opakování! Toto je efektivita Klikr - Tréninku!

Váš tým Psí školy Arka "I pes k nám mluví... Naučme se mu rozumět".