Přinášíme Vám jedinečný seriál věnovaný modernímu výcviku psů. Dotkneme se veškerých témat, které jsou podle nás důležité a pomocí našeho seriálu Vám představíme náš koncept výcviku psů. Celý seriál bude zaměřen především na "working" psy. 

  1. Co je moderní výcvik psů
  2. Jak naklikat psa
  3. Socializace
  4. Klasické a operantní podmiňování
  5. Jak získat aktivního psa
  6. Shapujeme chování
  7. Chování pod kontrolou signálu (stimulus control)
  8. Jak se zbavit odměn
  9. Elektronické výcvikové obojky v moderním výcviku psů

Co je moderní výcvik psů?

V moderním výcviku psů jsme obrátili póly v tom, kdo je ten, kdo nás tlačí do tréninku. Není to psovod, který musí psa různě motivovat: prohazování míčků nebo pamlsků, utíkání před psem, dráždění psa a mnoho dalšího, aby se pes trochu pohnul... V moderním tréninku je to pes, kdo je ten proaktivní, kdo nás vyzývá, abychom už konečně vyslovili nějaký povel. A psovod je tady ten líný z dvojice! Moderní výcvik psů není jen velká motivace a aktivita, ale také soustředění a přemýšlení. Pes musí proaktivně nabízet různá řešení. Čistá mysl je nutná pro shaping. Pes je vynálezcem každého kritéria až do hotového cviku. Pes si myslí, že celý trénink vede!   

Proč to chceme?

Představte si psa, který sám od sebe přinese kovovou misku a bez překusování jí před Vámi drží. Poté mu hodíte dřevěný aport a nejste schopni ho odnaučit překusovat. Pes štěká na vše kolem za plotem a přes veškeré tresty s tím pokračuje. Lovení zvěře atd. Proč to tak je? Protože tato chování vynalezl sám pes. Chování, které vynalezl sám pes jsou daleko pevnější, než chování, které je naučíte psovod. Za chování, které vynalezl sám pes, bude pes bojovat a překonávat nepříjemno! Proto v moderním výcviku chceme, aby veškerá chování vynalezl sám pes, aby on byl inovátorem veškerých cviků a chování.

Pokud pes bude dělat chování sám od sebe, on ho sám vymyslí, pak bude při provádění chování vypadat opravdu velmi dobře, energicky, motivovaně a radostně a to je přesně to, co chceme. Vedle toho je pes sebevědomější, vyrovnanější, tvrdší, odolnější, samostatnější. Zkrátka s tímto způsobem tréninku pracujeme s celým potenciálem psa.

NePoPo®

NePoPo® je celosvětová značka, která znamená absolutní špičku ve výcviku psů. NePoPo®  je právě jazyk pro moderní výcvik psů, kdy je právě Bart Bellon považován za otce moderního výcviku psů. Bart tento výcvikový systém zdokonaloval po více než 40 let. Je tedy nemožné se ho snažit pochopit ze seminářů, z videí, pár příspěvků na sociálních sítích, jak se o to mnozí pokoušejí. Pochopení vyžaduje otevřenou mysl pro přístup nových informací a velmi hluboké znalosti o výcviku psů. Osobně znám v ČR pouze dva lidi, co tímto systémem trénují a obě osoby jsou mé blízké kamarádky a trénujeme společně.

O NePoPo® také koluje řada mýtů. Jedním z nejčastějších je, že tento systém je pouze pro ovčácké a odolné typy psů. Nemůžete být dále od pravdy. V tomto systému je NePo (diskomfort) vždy menší než Po (touha), takže je to už z principu nemožné. Pokud by bylo NePo větší než Po, dělali byste PoPoNe, což většina lidí dělá z neznalosti při kopírování NePoPo® a zde vzniká právě řada mýtů a nedorozumění.

Co je tedy NePoPo®?

Je to systém, který vytvořil Bart and Michael Bellon. Je to Negativní Pozitivní Pozitivní systém. NePoPo® systém je systém, kde korekce psa nevede k jeho submisi. Při tvorbě chování po negativním posílení ihned následuje pozitivní posílení. Následkem toho nepříjemný pocit přináší příjemný pocit (Pavlov). Později v tréninku použijete ten samý negativní stimul v módu korekce, což způsobí, že pes se z nežádoucího chování ihned vrátí do požadovaného chování. Použitím NePoPo® systému připravujete psa na den, kdy se dostaví konflikt, pes udělá špatné rozhodnutí, přijde korekce. Ale tato korekce ho ihned postrčí z nežádoucího chování do požadovaného chování a to s porozuměním, sebevědomím a rychlostí. 

Jak silný je tento systém?

Nejlépe nám poslouží například příběh vzniku 8 minutového videa výše. Řada lidí si myslí, že se jedná o marketingové video. Není to pravda, byl to jeden z každodenních tréninků Barta a jeho psa Thora (kříženec malinoise, NO, labradora, rotvajlera...). Při běžném tréninků jeden z přihlížejících se tak dlouho dožadoval možnosti si Bartovu každodenní práci natočit, že Bart nakonec svolil. Sám Bart netušil, jaké bude mít video ve světě vliv. Je to každodenní trénink, který dokonce obsahuje několik korekcí. Ale nepostřehnete je laickým okem, v NePoPo® systému korekce nevede k submisi jak jste zvyklý ;)